Nová generace zavazadlových rentgenů ORION® vstoupila na český trh. Přináší nejlepší kvalitu obrazu ve své třídě a posouvá rentgenovou bezpečnostní kontrolu na novou úroveň. Vysoce výkonné řešení pro kontrolu zavazadel a zásilek vyniká mimořádným drátkovým rozlišením, penetrací oceli, prostorovým rozlišením, funkcemi pro odlišování materiálů ve spojení s živou barevnou paletou snímků, inovativním softwarem a novými funkcemi, které zvyšují bezpečnost a usnadňují práci operátorů.

Situace v oblasti bezpečnostních rizik je dnes nelehká a stále se vyvíjí. Není tedy divu, že dochází i k rychlému rozvoji bezpečnostních řešení. Na technologie používané při kontrolách na letištích, hraničních přechodech a v objektech kritické infrastruktury jsou kladeny stále vyšší nároky.  Používaná technika musí být inteligentnější a výkonnější než kdykoliv dříve.

Inovativní technika

ORION® představuje integrovaný holistický přístup k otázkám bezpečnosti. Obsahuje vysoce výkonný digitální systém pro sběr dat, hi-tech detektory, doplněné novou generací řídicí elektroniky a systémem napájení. Využívá systém duální energie a techniku zobrazování Dual Mode X-ray Imaging Technique (DMxT), která ve spojení s novou metodou sběru dat, zajišťuje nejlepší obrazové rozlišení a penetraci v odvětví.

Zavazadlové rentgeny ORION® 918CX, 920CX a 922CX, určené pro kontrolní stanoviště, nabízí možnost výběru ze dvou rychlostí pásu. Každá z rychlostí je vhodná pro různé typy použití: standardní rychlost 0,2 m/s je ideální pro stanoviště s nejvyššími bezpečnostními nároky, jako jsou například letiště, zatímco vyšší rychlost 0,35 m/s umožňuje zvýšení propustnosti až o 43 % a najde uplatnění zejména na stanovištích sloužících pro zabezpečení budov, kulturních či sportovních akcí.

Pro případ zastavení dopravníku během snímání využívají stávající transmisní rentgeny zpětný posun pásu pro zajištění optimální kvality obrazu. ORION® je vybaven inteligentní funkcí okamžitého zpětného posunu pásu, která zvyšuje propustnost a napomáhá maximální efektivitě práce.

Mimořádná kvalita obrazu

Odhalit potenciálně nebezpečné předměty bývá čím dál tím náročnější. Díky spojení inovativních hardwarových i softwarových řešení přináší ORION® nejlepší rozlišení, penetraci a odlišování materiálů ve své třídě. V kombinaci s operačním systémem ScanOS™ tak mají operátoři možnost rozpoznávat nebezpečné předměty mnohem rychleji a spolehlivěji. Operátoři mohou snadno vybírat mezi klasickým zobrazením v paletě Classic 4, nebo volitelně v novém patentově chráněném režimu Spectrum 4 (SP4), která zřetelněji zobrazuje materiály považované za kontraband.

Další funkcí pro vylepšení obrazu a zdůraznění detailů a kontrastu v oblastech snímku s nízkou hustotou je funkce SINERGY™, která využívá speciální techniku zpracování obrazu DMxT. Pro operátory SINERGY™ představuje velkou pomoc při vizuálním rozpoznávání tenkých drátků, které se často vyskytují v improvizovaných výbušných zařízeních (IED) – zejména jsou-li zobrazeny na pozadí jiných materiálů tvořících rušivý podklad.

Dvojí provozní režim ZEFF pomáhá operátorům rychle určit povahu organických materiálů – buď v režimu zvýraznění operátorem zvoleného rozsahu, kdy se podbarví oblasti s hodnotou Z-effective 7, 8 či 9 – nebo v interaktivním režimu, při němž má operátor možnost si zobrazit hodnotu Z-effective pro vybraný pixel.

Poslední novou, neméně významnou funkcí je korekce geometrického zkreslení stran a pokročilá rekonstrukce snímku. Tato funkce je schopna téměř dokonalé korekce poměru stran a umožňuje, aby operátor měl vždy k dispozici co nejpřesnější snímek kontrolovaného předmětu se správnými proporcemi, bez ohledu na jeho orientaci či umístění na dopravníku.

Z volitelných funkcí ORION® stojí jistě za zmínku funkce Target™ a NARCScan™, které jsou navrženy speciálně pro odhalování širokého spektra výbušnin a psychotropních látek v reálném čase přímo během kontroly, zvýrazněním oblasti obsahující rizikový předmět na rentgenovém snímku. Detekční algoritmy jsou založeny na regulátory schválených postupech materiálové analýzy.

Společnost Rapiscan Systems vidí svoji společenskou odpovědnost nejen v oblasti bezpečnosti, ale také v oblasti ekologie. Proto se zavazadlové rentgeny ORION ® vyznačují mimořádně nízkou spotřebou energie.