„Čas karantény jsme využili, abychom přinesli nejlepší možné řešení v oblasti bezpečnostní kontroly, které bude jasným přínosem a nezpomalí již nastavené procesy,“ říká Ing. Milan Krása, odborník na problematiku bezpečnostní kontroly a ředitel divize Rapiscan společnosti PCS.

Virová pandemie bude mít bezesporu ekonomický dopad na řadu společností a firem. Důsledky přenesené na jednotlivce pak mohou v některých případech vyvolat extrémní reakci, která povede ke zvýšení kriminality. Jedná se o chování jedinců v kritické situaci dohnaných k zoufalství. Lze očekávat útoky osamělých vlků, výrobní závody mohou registrovat větší ztráty z důvodu rozkrádání. Dosavadní hrozby jsou zde stále – nezmizely, nebyly eliminovány, rozšířily se. K chladným a střelným zbraním, výbušninám či narkotikům však přibyla reálná hrozba v podobě infekčních chorob. Jak takovou hrozbu odhalit včas?

„Jednou z možných cest je doplnění stávajících bezpečnostních systémů o bezkontaktní měření teploty těla. Domnívám se, že světový trend se touto cestou vydá,“ predikuje Krása. „Tělesná teplota se zvýší nejen v případě nákazy infekční chorobou, ale také pokud je osoba vystavena stresové situaci, kterou může být například i nekalý úmysl. V každém případě osoba, jejíž tělesná teplota je vyšší než 37°C, je osobou hodnou zvláštního zřetele – ať už je teplota zvýšena z jakéhokoliv důvodu,“ vysvětluje Krása. „Právě proto že tělo má přesnou termoregulační schopnost v rozsahu 36°-37°C, opatření pro měření tělesné teploty, které se bude zavádět, musí být vysoce přesné, spolehlivé, s nízkou mírou falešných alarmů. Ptáte-li se zda taková technologie existuje, tak ano a s potěšením dodávám, že čeští výrobci se v této oblasti pohybují na světové špičce. Proto jsme pro spolupráci oslovili mladou a dynamickou společnost Workswell.“

Společnost Workswell se specializuje na oblast strojového vidění a bezdotykového měření teploty. Za svůj inovativní přístup získala mnohá prestižní ocenění. Ve světě je známá především díky svým produktům v termografii. Její produkty a systémy V České republice využívá řada průmyslových podniků, jako jsou ČEZ, RWE, Bosch, Honeywell, Tesco, Heineken, Kofola, IKEA, Net4Gas, Semikron, ArcelorMittal, Vítkovice power engineering a mnoho dalších.

Propojení schopností průchozích detektorů kovu METOR a termokamery pro bezkontaktní měření teploty osob MEDICAS poskytuje nejvyšší stupeň dostupného řešení bezpečnostní kontroly osob.

„Termokamera MEDICAS umožňuje bezkontaktní real-time měření teploty osob u vstupů, s vysokou přesností měření +- 0,3°C díky kalibraci každých 5 vteřin v reálném čase a vysokou citlivostí 30mK. Obsahuje integrovanou Full HD kameru ve viditelném spektru pro nahrávání videa a fota. Kamera má dvě úrovně alarmu teploty pro detekci nemocných osob ve zobrazení Thermal a Visual na jedné obrazovce. Výhodou je speciální úzký kalibrační rozsah pro měření teploty obličeje a vysoké rozlišení 640 x 512 pix,“ říká Jan Stuchlík, International Sales Manager společnosti Workswell. „Termokamery MEDICAS bude možné využít jak u nových tak již instalovaných průchozích rámů METOR“.